“Barbara blijft leven, al wordt zij nog zo oud, haar feest blijv’ we beleven, het is voor ons als goud”, verhaalt de Barbaraverteller van vanavond Rolf K. ons uit de ‘enig echte’ Barbaraballade.
Goud is het zeker de 75-ste editie van de Barbaraviering in het Haagse op 4 december 2025 voor de 22 ‘aanzitters’ aan het diner van de VOA afdelingen ’s-Gravenhage en Rotterdam. De twee afzeggers op het laatste moment wegens fysiek ongemak Cor S. en Willem de K. wensen we een spoedig herstel toe en hopen ze bij de eerstvolgende ‘eindejaars’ bijeenkomst weer te zien. Inde door hofmeester Johan weer stijlvol zwart-rood gedekte grote benedenzaal van de Frederikkazerne, alweer 12 jaar, heffen wij met de Haagse voorzitter en tafelpreses Martin R. het glas en brengen de traditionele dronk uit op Zijne majesteit de Koning en zijn Huis.



Na het 1ste couplet van ons Artillerielied herdenken we onze het afgelopen jaar overleden afdelingsleden. Wij gedenken en noemen de namen van Willem F. van Eekelen, elnt (R) 94 jaar, van Eloud Laméris, maj (R) 87 jaar, van Anne J. van der Meer, maj (R) 98 jaar en van Cees J. Remijnse, lkol b.d. 84 jaar. De kruitdamp was hun leven 2e couplet.
Onder het toeziend oog van Barbara, laat Rolf ons weten dat het 1719 jaar geleden is dat Barbara van de aardbol verdween om als patrones van de Artillerie daarop weer terug te keren. In veel vertellingen zoals deze in de poëtische uitvoering van Jos H. die hij ons vanavond, mede geïnspireerd door zijn mooie in het Spaanse Salamanca geportretteerde Barbara, presenteert. In deze vertelling schrijft Barbara eenzaam opgesloten in de toren als troost het lied over haar vader met afkeer, wanhoop en verdriet. Zij schrijft onder meer op de muziek van … “Wat… dreigt hij mij die heiden – Zo da’k van kleur verschiet – Kwam iemand maar tussenbeide – Wat doet die man me’n verdriet”. Rolf vervolgt met de volgende strofes uit de vijf coupletten “Door wilde angst bevlogen – Ik voel mij oh zo rot – Ik kan dit niet gedogen – Ik ga er aan kapot” en verder zoals “ Ik kan hem niet vertrouwen – Opsluiten is zijn lust – Hij wil mij binnen houwen – Voor hem is dat een must” Rolf sluit zijn ballade af met de APORTHEOSE “Maar… Barbara wordt heilig – Het is lang gelee’ geschied – In de hemel is zij veilig – Geen pa doet haar verdriet. – Het verhaal wordt zeer bekend – Zo wordt zij …een …twee… drie – Tot roem van het regiment – Patrones der Atjerie”.


Onder luid applaus wordt Rolf bedankt. Het 4e couplet en …. aan het hoofdmenu “Surf en Turf met chimichurri en bijgerechten. De tafelpresident Martin stipt de grote veranderingen voor Defensie aan in het licht van de situatie rond de oorlog in oost Europa en de gevolgen van het nieuwe optreden van de NAVO, losser van de VS. Voorheen hadden we in hier het Haagje de kolonel- en generaal-speeches om een en ander te duiden. Gelukkig hebben wij vanavond een deel daarvan terug, de generaal-speech.
Onze generaal Bram S. verhaalt over zijn belevenissen als Hoofd inlichtingen in 1981 met Polen. Polen dat zich toen binnenlands onrustig roert door de nieuwe vakbondsleider Lech Walesa, gesterkt door de nieuwe ‘Poolse’ Paus en zich lijkt los te weken van het Warschau-Pact dat nerveus werd. De Sovjet-unie, met DDR en Tsjecho-Slowakije treken troepen samen nabij de Poolse grens. Via Poolse militaire contacten kreeg Bram c.s. te horen “Als ‘ze’ binnenvallen, gaan we vechten”. De vraag rees, zijn die berichten waar? Uitlokking van de NAVO? Wat ook blijkt is de intensiteit en vorm van het Poolse militaire berichtenverkeer naar de eenheden, dat is totaal veranderd. Niet meer van boven naar beneden maar andersom. Zoiets was in de Sovjet- doctrine onmogelijk.

De vraag rees, zijn die berichten waar? Uitlokking van de NAVO? Wat ook blijkt is de intensiteit en vorm van het De Polen hadden geleerd van Boedapest en Praag de jaren daarvoor, was zijn conclusie. Na bezoek diezelfde dag van de Opperbevelhebber Jaruzelski aan Moskou, waarborgt hij de doorgang naar de DDR en pleegt ‘een vriendelijke-militaire staatsgreep. De rust keert terug. Polen werd niet bezet door de Russen en zo redde hij de Poolse onafhankelijkheid. Bram zag in 1944 de Polen bij de bevrijding van Breda, na het verslaan van de Duitsers, in 1981 maakte hij mee dat ze zich niet door de Russen lieten knechten en nu in 2025 laten ze zich ook niet door Poetin intimideren, vindt hij. Njech zye Polska ! (Lang leve Polen) Toch weer een zeer interessante historische generaalsspeech. Het 3e couplet.
Op zaterdag 9 mei 2026, vindt de ‘Herdenking Dubbeldam’ plaats waarvoor in de collecte de hulzen worden gevuld. Na het nagerecht geeft Bram ook het 5e couplet vrij na het commando “opstijgen”.



Na koffie en bonbons wordt, met dank aan onze hofmeester Johan en zijn dames onder een daverend applaus, de Sinte Barbaraviering 2025 rond half tien afgesloten. Voor deze 75 ste viering is er nog een kleine verassing van kerst-friandises voor de nazit thuis.






















