De Bravo Batterij traint op SOMS26-1: De stukken centraal tijdens nulmeting

De Bravo Batterij traint op SOMS26-1: De stukken centraal tijdens nulmeting

De Bravo “Longhorns” Batterij van 41 Afdeling Veldartillerie heeft deelgenomen aan de eerste schietserie van 2026 van 2 t/m 13 maart op de Truppenübungsplatz Munster-Süd & Bergen. Tijdens twee oefenweken moesten de Longhorns aan de bak om hun vakmanschap op de PzH te laten zien.

Opbouwen van schietconditie tijdens Life Fire Exercise (LFX)

De eerste week stond, na een soepele heen verplaatsing, volledig in het teken van LFX. Drie volle dagen vuurden de guncrews van Bravo Batterij met beide fire units (FU) van het Charlie “Cobra” en Delta “Dondervogels” peloton. Dit keer niet alleen vanuit stellingen in Munster Süd (MS), maar ook vanuit Bergen.

De guncrews werkten met verschillende munitietypen en afstanden naar doelengebieden in MS en Bergen, waarbij nauwkeurigheid, vuursnelheid en veilig werken centraal stonden.

De focus lag deze oefening met name op het integreren nieuw personeel binnen de pelotonscommandogroepen en de stuksbedieningen. Doordat de batterij vorig jaar van vier naar zeven stuksbedieningen is gegroeid, waren de trainingsdoelstellingen met name geënt op het vergroten van het vakmanschap op niv I/II. Primair op de PzH, maar secundair ook op het fire direction centers (FDC) en – in het verlengde daarvan – het maken van werkafspraken tussen niveaus 2 en 3. Het opbouwen van ervaring van de FU binnen de brigadevuursteunketen was daarbij tevens van belang. De overzichtelijke hoeveelheid munitie zorgde ervoor dat alle stukken tussendoor bezig konden gaan met het trainen van Tactics, Techniques & Procedures (TTP). Dit stelde hen in de gelegenheid om het stuksoptreden te verfijnen richting de nulmeting die de week erop zou plaatsvinden.

Weekend: onderhoud en saamhorigheid

Tussen beide oefenweken was er tijd vrij gemaakt voor onderhoud en de nodige ontspanning. Het hoogtepunt in het weekend vormde de afdelings social. Traditiegetrouw vond deze plaats in het heimbetrieb op Lager Trauen. Naast ontspanning en het bevorderen van de esprit de corps, stond deze bijeenkomst in het teken van de stokoverdracht van Aooi Swinkels naar Aooi Klijn.

De Bravo Batterij traint op SOMS26-1: De stukken centraal tijdens nulmeting

Nadat de gebreken aan het materieel op de zaterdag enigszins waren verholpen, stond de zondag alweer in het teken van de voorbereidingen op de field training exercise (FTX) in de tweede oefenweek. Met een berg aan PzH-expertise en O&T-capaciteit om hen heen, gingen die stukscommandanten aan de slag met hun commandovoering en bevelvoering richting de stukbedieningen.

Stukkentest als nulmeting tijdens FTX in Bergen

In de tweede week volgde het hoogtepunt van de oefening: de niveau 2 nulmeting in de zuidelijk oefengebieden van Bergen. Middels diepladers verplaatsten de PzH’s op maandagochtend naar de opvanglocatie in Bergen. Op het bivakterrein begonnen de stukken direct na aankomst met de procedure “gevechtsgereed” maken. Daarna stuurde het FDC de stukken één voor één het oefenterrein in om, onder toeziend oog van de O&T-organisatie, de TTPs uit te voeren in een tactisch scenario. In die hoedanigheid hebben alle zeven stukbedieningen, in twee dagen tijd, de nulmeting kunnen afleggen. Dat was uitdagend voor de deelnemers zelf, doordat zij veelal het terrein in Bergen niet kenden, maar ook voor de OTE’ers om het geheel in goede banen te leiden en te coördineren.

Deze evaluatie diende als belangrijke niveaumeting en graadmeter voor de rest van het jaar. Elk individueel stuk en elke crew is grondig getoetst op hun prestaties, nauwkeurigheid en leiderschap onder tactische omstandigheden. Doordat onze experts op de PzH – van de ODBgroep tot aan de OPCn en de mastergunner – van A tot Z hebben meegekeken, leverde het ons vooral veel lessons identified op. Overigens niet enkel op stuks- maar ook op pelotons- en batterijniveau. Hierdoor konden we onze trainingsdoelstellingen bijstellen en waar nodig aanscherpen richting opvolgende oefeningen.

Integratie van nieuw personeel en vakmanschap

Door de vele personele wisselingen en de periode van groei die de batterij achter de rug heeft in 2025, was het vooral essentieel om tijdens deze oefening direct een solide basis te leggen voor het restant van 2026. Aanwakkeren van het groepsproces en het vergroten van de onderlinge saamhorigheid was dus minstens net zo relevant als het optreden zelf. Na twee intensieve oefenweken zijn we als als batterij daar zeker in gegroeid en hebben vele waardevolle lessen mogen leren om beter te worden in ons werk. De afwisseling van oefenterreinen en het kunnen trainen in Bergen heeft daarbij zeker bijgedragen aan het trainingsrendement en de beleving bij het personeel. Al met al kijken we terug op een geslaagde schietserie met ruim voldoende evaluatiepunten om aankomende oefeningen op constructieve wijze mee aan de slag te gaan.

Andere artikelen

Login ledengedeelte VOAWEB